Programme

Programme . Thursday 21.02.2019.

8. Viticulture and Enology

HALL RIVA

Moderators . Darko Preiner, Ivana Alpeza

08:30   
Marko Karoglan, Maja Telišman Prtenjak, Silvio Šimon, Mirela Osrečak, Jasminka Karoglan Kontić, Željko Andabaka, Ivana Tomaz, Branko Grisogono, Andreina Belušić, Antun Marki, Željka Prša, Branimir Omazić, Damjan Jelić, Željko Večenaj, Ivana Vladimira Petric, Renata Leder, Ivan Prša, Višnjica Vučetić, Damir Počakal, Marina Anić
Varijabilnost temperaturnih uvjeta unutar vinogradarskog položaja Jazbina
Within-vineyard temperature variability in the Jazbina hills of Croatia
08:40   
Željko Andabaka, Domagoj Stupić, Kristina Novak, Zvjezdana Marković, Darko Preiner, Edi Maletić, Jasminka Karoglan Kontić, Iva Šikuten, Petra Štambuk, Ivana Tomaz
Masovna pozitivna selekcija sorte Zlatarica vrgorska (Vitis vinifera L.)
Mass positive selection of Zlatarica vrgorska variety (Vitis vinifera L.)
08:50   
Iva Šikuten, Zvjezdana Marković, Petra Štambuk, Domagoj Stupić, Željko Andabaka, Jasminka Karoglan Kontić, Edi Maletić, Darko Preiner
Utjecaj rane defolijacije i prorjeđivanja grozdova na kvalitetu grožđa sorte 'Moslavac' (Vitis vinifera L.)
Effect of early defoliation and grape thinning on grape quality of cv. Moslavac (Vitis vinifera L.)
09:00   
Ana Peršurić Palčić, Ana Jeromel, Marko Petek, David Gluhić, Mirjana Herak Ćustić
Utjecaj folijarne gnojidbe na pH vrijednost mošta cv. Malvazije istarske (Vitis vinifera L.)
Effect of foliar fertilization on pH value of Istrian malvasia must (Vitis vinifera L.)
09:10   
Petra Štambuk, Iva Šikuten, Darko Preiner, Zvjezdana Marković, Željko Andabaka, Domagoj Stupić, Edi Maletić, Jasminka Karoglan Kontić
Usporedba in vitro i in vivo evaluacije osjetljivosti sorata vinove loze na plamenjaču (Plasmopara viticola)
Comparison of in vitro and in vivo evaluation of grapevine varieties to downy mildew susceptibility (Plasmopara viticola)
09:20   
Zvjezdana Marković, Dora Tomašković, Darko Vončina, Darko Preiner, Jasminka Karoglan Kontić
Usporedba krioprezervacijskih metoda u preživljavanju i regeneraciji sorte vinove loze Portan (Vitis vinifera L.)
Comparison of cryopreservation methods in survival and regrowth of grapevine variety Portan (Vitis vinifera L.)
09:30   
Vesna Kostanjevečki, Josip Volarević, Bernard Kozina
Utjecaj duljine trajanja maceracije i odvajanja sjemenki na kemijski sastav i kakvoću vina sorte 'Plavac mali' (V. Vinifera L.)
Influence of the maceration time lenght and the separation of seeds on the chemical composition and wine quality of 'Plavac mali' variety (V. Vinifera L.)
09:40   
Tomislav Pavlešić, Lara Saftić, Željka Peršurić, Sandra Kraljević Pavelić
Karakterizacija vina Kastafska Belica
Characterization of the Kastafska Belica wine
09:50   
Ivana Alpeza, Robert Brkić, Ivna Linke
Tradicionalni izrazi kao čimbenik prepoznatljivosti kakvoće vina na tržištu
Traditional terms as a wine quality marker in the market
10:00   
Rasprava :: Discussion
10:10   
Odmor :: Coffee Break

8. Posters

10:30   
ARTEMIDA HALL

Moderators . Marina Anić, Iva Šikuten

8.01.    
Ivan Prša, Robert Brkić, Višnja Vučetić, Jasminka Karoglan Kontić, Maja Telišman Prtenjak, Marko Karoglan, Branimir Omazić, Željka Prša, Silvio Šimon
Vinogradarske zone u Republici Hrvatskoj
Vineyard zoning in Croatia
8.02.    
Darko Cenbauer, Robert Brkić, Željka Prša, Edi Maletić, Zvjezdana Marković, Ivana Tomaz, Domagoj Stupić, Željko Andabaka, Darko Preiner
Utjecaj podloge na aromatski profil grožđa sorte 'Graševina' (Vitis vinifera L.)
Influence of the rootstock on the aromatic profile in grapes of Graševina cv. (Vitis vinifera L.)
8.03.    
Anisa Peculi, Sylvain Schnee, Elton Basha, Ágnes Dienes-Nagy
Stilbene content in Albanian mono-varietal wines from different vintages
8.04.    
Ana-Marija Jagatić Korenika, IvanaPuhelek, Ivana Tomaz, Ana Jeromel
Kemijska i senzorna karakterizacija vina ´Chardonnay´
Chemical and sensory characterization of Chardonnay wines
8.05.    
Tatjana Varga, Ivana Alpeza, Josipa Jusup
Nove analitičke tehnike i metode kao mogućnost utvrđivanja autentičnosti vina
New analytical techniques and methods as a possibility of wine authenticity assessing
8.06.    
Marin Mihaljević Žulj, Luna Maslov Bandić, Filip Perić
Evaluacija vinskih destilata dobivenih od sorata 'Kraljevina' i 'Ranfol' (Vitis vinifera L.)
Evaluation of wine distillates from grapevine varieties 'Kraljevina' and 'Ranfol' (Vitis vinifera L.)
8.07.    
Igor Lukić, Ivana Horvat
Differential affinity of bentonite towards pathogenesis-related proteins depending on the time of addition during fermentation of Malvazija istarska grape must

9. Pomology

AQUA HALL

Moderatori . Boris Duralija, Bernardica Milinović, Jana Šic Žlabur

08:30   
Bernardica Milinović, Dunja Halapija Kazija, Predrag Vujević, Danijel Čiček, Tvrtko Jelačić
Različitost morfoloških svojstava ploda primki jabuke u ex situ kolekciji banke biljnih gena Donja Zelina
Difference in morphological fruit characteristics of apple accessions from ex situ gene bank collection in Donja Zelina
08:40   
Predrag Vujević, Bernardica Milinović, Tvrtko Jelačić, Dunja Halapija Kazija, Danijel Čiček, Marin Krapac, Martina Skendrović Babojelić
Procjena i opis svojstava genotipova lijeske in situ u okviru programa banke biljnih gena
Evaluation and description of hazel gentopye characteristics in situ within the Plant Genetic Resources Programme
08:50   
Danijel Čiček, Predrag Vujević, Bernardica Milinović, Dunja Halapija Kazija, Tvrtko Jelačić, Martina Skendrović Babojelić
Očuvanje i identifikacija tradicionalnih sorti jabuka iz kolekcijskog nasada HCPHS u Donjoj Zelini
Conservation and identification of traditional cultivars of apples from the collection orchard of CCAFRA in Donja Zelina
09:00   
Vanja Lach, Vera Cesar, Zdenko Lončarić, Martina Skendrović Babojelić
Utjecaj kalcija na morfometrijske i histološke promjene plodova trešnje 'Regina' i 'Sweetheart'
Effect of calcium on morphometric and histological changes of sweet cherry fruit 'Regina' and 'Sweetheart'
09:10   
Ines Mihaljević, Vesna Tomaš, Dominik Vuković, Krunoslav Dugalić
In vitro mikropropagacija sibirske borovnice kultivara 'Kalinka', 'Balalaika' i 'Polar Jewel'
Micropropagation in vitro of Siberian blueberry cultivars 'Kalinka', 'Balalaika' i 'Polar Jewel'
09:20   
Marieta Nesheva, Svetoslav Malchev, Valentina Bozhkova, Vanya Akova, Viktorija Nikolova, Leyda Todorova, Nesho Neshev
Growth characteristics of young plum trees grafted on 'Docera 6' rootstock
09:30   
Rasprava :: Discussion
09:40   
Odmor :: Coffee Break

Moderators . Božena Barić, Predrag Vujević, Sandra Voća

10:00   
Dunja Halapija Kazija, Bernardica Milinović, Tvrtko Jelačić, Danijel Čiček, Predrag Vujević
Kemijsko prorjeđivanje šljive 'Topstar plus' u tri različita vremena cvatnje
Chemical thinning of 'Topstar plus' plum at three diferent time of flowering
10:10   
Tvrtko Jelačić, Predrag Vujević, Bernardica Milinović, Dunja Halapija Kazija, Danijel Čiček
Utjecaj tipa tresača na učinkovitost berbe maslina
Influence of a canopy shaker type on olive harvest efficiency
10:20   
Božena Barić, Ivana Pajač Živković
Suzbijanje jabukova savijača metodom konfuzije u Međimurju
Control of codling moth by mating disruption in Međimurje
10:30   
Boris Duralija, Alma Zečević, Luna Maslov Bandić, Sandra Voća
Usporedba kvalitete plodova jagode iz različitih sustava uzgoja
Comparison of strawberry fruit quality from different cultivation systems
10:40   
Sandra Voća, Jana Šic Žlabur, Nadica Dobričević, Stjepan Pliestić, Ante Galić, Lucija Stanić, Martina Skendrović Babojelić
Utjecaj uzgoja na kemijski sastav ploda pasje ruže
The influence of cultivation on rosehip chemical fruit composition
10:50   
Jana Šic Žlabur, Sandra Voća, Nadica Dobričević, Stjepan Pliestić, Ante Galić, Lucija Stanić, Martina Skendrović Babojelić
Specijalizirani metaboliti plodova pasje ruže (Rosa canina L.)
Specialized metabolites of rosehip fruits (Rosa canina L.)
11:00   
Rasprava :: Discussion

9. Posters

11:10    
ARTEMIDA HALL

Moderators . Martina Skendrović Babojelić, Ivana Pajač Živković

9.01.    
Martina Skendrović Babojelić, Dora Žarković, Ana Marija Antolković, Željko Prgomet, Boris Duralija, Sandra Voća, Jana Šic Žlabur, Sandro Bogdanović
Morfometrijska svojstva lista i ploda različitih genotipova planike s područja grada Rovinja
Morphometric characteristics leaf and fruit of different genotypes of strawberry tree from region of the city of Rovinj
9.02.    
Šime Marcelić, Kristijan Franin, Marina Pavlović, Branka Maričić, Tomislav Kos, Ante Dujmović, Andrija Finka
Utjecaj podloge 'Oblice' na vegetativni rast precijepljenih sorti maslina u Zadarskoj županiji 
The effect of 'Oblica' rootstock on the vegetative growth of grafted olive cultivars (Olea europaea L.) in the Zadar County
9.03.    
Martina Skendrović Babojelić, Janja Keškić, Dominik Vuković, Vesna Tomaš, Ines Mihaljević, Jana Šic Žlabur, Maja Ujdur, Ana Marija Antolković, Jelena Škrinjarić, Željko Silovski
Utjecaj reflektirajuće folije na fizikalno-kemijska svojstva plodova jabuke
Influence of reflective groundcover on apple fruits quality
9.04.    
Lepomir Čoga, Sanja Slunjski, Vesna Jurkić, Tin Pakšec, Marko Petek, Mihaela Šatvar
Primjena Holcim Agrocal proizvoda u kalcizaciji nasada jabuka
The application of Holcim Agrocal products in calcization of apple orchard
9.05.    
Sanja Slunjski, Lepomir Čoga, Mihaela Šatvar, Zvonimir Stipić, Ivana Puljan
Mineralni sastav lista višnje 'Maraske' u dvije klimatski različite godine
Mineral composition of sour cherry cv. 'Maraska' leaf in the climatic two different years
9.06.    
Vanya Akova, Irina Staneva, Marieta Nesheva, Svetoslav Malchev, Viktorija Nikolova, Valentina Bozhkova, Nesho Neshev
Mineral content in the leaves of young plum trees grafted on 'Docera 6' rootstock
9.07.    
Ana Dobrinčić, Lucija Tuđen, Maja Repajić, Ivona Elez Garofulić, Zoran Zorić, Verica Dragović-Uzelac, Branka Levaj
Fenolni spojevi lista masline pri sušenju raspršivanjem
Phenolic content of olive leaf extract in spray drying process
9.08.    
Anja Novoselić, Karolina Brkić Bubola, Marina Lukić, Igor Lukić, Marin Krapac
Effect of olive leaf addition during extraction on FAEE and waxes of cv. 'Buža' olive oil
9.09.    
Tomislav Kos, Šime Marcelić, Kristijan Franin, Zoran Šikić, Ana Gašparović Pinto, Josip Ražov, Daniel Segarić
Jačanje prognoze pojave maslinine muhe uspostavljanjem mreže agro-meteorloloških postaja u Zadarskoj županiji
Strengthening the forecast of olive fly by establishing a network of agro-meteorological stations in Zadar County
9.10.    
Vedran Bahun, Barbara Andjelić, Mišel Jelić, Tomislav Kos, Kristijan Franin, Lucija Šerić Jelaska
Predatory arthropod in IPM and ecologically managed olive orchards: the impact on the strengths of trophic interactions
9.11.    
Kristijan Franin, Matej Ražnjević, Šime Marcelić, Branka Maričić, Tomislav Kos
Fauna člankonožaca (Arthopoda) u nasadu smokve (Ficus carica L.)
Arthopod fauna in the fig tree (Ficus carica L.) orchard
9.12.    
Joško Kaliterna, Ivana Piškurić
Gljive povezane sa sušenjem šipka (Punica granatum L.) u Dalmaciji
Fungi associated with dieback of pomegranate (Punica granatum L.) in Dalmatia

54th Croatian & 14th International Symposium on Agriculture
February 17 - 22, 2019 . Vodice . Croatia
For further information please contact:
Prof. Boro Mioč, PhD. Phone: 385 1 23 93 867 Assist.
Prof. Ivan Širić, PhD. Phone: 385 1 23 93 899
Magdalena Zrakić, PhD. Phone: 385 1 23 94 060
Ivona Filipović, MSc . International Relations Office . Phone: 385 1 23 93 611
Address: University of Zagreb, Faculty of Agriculture
Svetošimunska cesta 25, HR–10000 Zagreb, Croatia
E-mail: sa@agr.hr | Home page: http://sa.agr.hr